Zajišťování čištění DPF filtrů

Datum: 3.2.2017 

Co je filtr pevných částic

Filtr pevných částic DPF (z anglického Diesel Particulate Filter, resp. FAP - filtre a particule) je velmi potřebná a užitečná součást moderních vozidel s naftovým motorem. Jejím cílem je zabránit rozptylování prachových částic uvnitř měst a zajistit lepší vzduch pro všechny obyvatele. Jde vlastně o keramickou vložku výfuku se systémem kanálků, které dokáží zachytit pevné částice v útrobách filtru a dále propustit jen čistý vzduch. Přes všechny pozitivní dopady na životní prostředí má však DPF filtr i řadu vedlejších negativních efektů, kvůli kterým se mezi lidmi rozšířil mýtus o tom, že jsou DPF filtry špatné a akorát z lidí tahají peníze. Ve skutečnosti je tomu ale jinak.


Úkolem filtru pevných částic je zachytávat prach z výfuku, který bychom jinak dýchali. Tento prach se zachytává do filtru během jízdy ve městě a při vyjetí mimo město, ideálně na dálnici, se provede přepálení všech sazí ve filtru na popel, kterým tak postupně DPF zaplňuje svoji kapacitu. To, že je vůz mimo město, pozná díky vyšší rychlosti.

Je pravdou, že starší typy vozidel nejsou filtry pevných částic vybaveny. Tyto vozy budou ale postupně ze silnic mizet. V Německu navíc takové vozy nesmí vjíždět do center měst. Riziko je ale hlavně v tom, že moderní motory produkují tak malé částice, že je již nedokáže zachytit lidská dýchací soustava v nose a v hrtanu. Karcinogenní částice tak při vdechnutí putují přímo do plicních sklípků, kde mohou být zdrojem rakoviny. Nejde proto jen o nějaké pseudo-ochránce přírody. Jde o životy vašich dětí a vnoučat.